Original: $812.00
-65%$812.00
$284.20The Story
Extreme Duty Recovery Power
The Carbon Offroad Scout Pro XD10 is a 12V, 4536kg (10000lbs) electric recovery winch built to handle regular, heavy-duty offroad recovery work.
Overview
Engineered for the Outback. Got a bull bar rated to 10K? Stay within spec and retain your warranty with the Carbon XD10. As part of the Scout Pro Extreme Duty Performance Series, it is designed specifically to suit heavier vehicles operating in harsh Australian conditions.
You can also upgrade this winch with the Carbon Offroad Air Freespool Clutch Upgrade, which is specifically designed for seamless integration with Carbon Offroad 12K and Scout Pro winches.
Features
- Extreme Duty Construction: Built to the exacting standards of the Scout Pro Extreme Duty Performance Series for maximum reliability, featuring a matte black powder coat finish and 316 stainless steel hardware.
- Reliable Clutch System: Features a rotating ring gear clutch operated by a stylish chrome freespool clutch handle with an etched Carbon Offroad logo.
- Optimised Winch Drum: The checker-knurled winch drum provides superior grip for the synthetic rope under heavy loads.
- MegaPro Upgrades: Includes the Carbon Offroad MegaPro Premium CNC billet type 3 hard anodised multi-position fairlead for superior rope protection.
- Comprehensive Warranty: Backed by a Lifetime Mechanical Warranty, 5-Year Electrical Warranty, and a 5-Year Water Ingress Protection Warranty.
Contents
1 x Carbon Offroad Scout Pro XD10 10000lb Winch (CW-XD10)
1 x Synthetic Winch Rope (24m x 10mm, black)
1 x Winch Rope Thimble
1 x MegaPro CNC Aluminium Fairlead
1 x Carbon Offroad MegaPro Winch Hook
1 x Wired Remote Control (3.7m lead)
1 x Wireless Remote Control
1 x Isolator Switch
1 x Winch Mounting Bolt Kit (mounting bolts, nuts, washers, fairlead bolts)
| Feature | Specification Metric (Imperial) |
|---|---|
| Part Number | CW-XD10 |
| Rated Line Pull | 4536kg (10000lbs) single-line |
| Motor | 12V DC 6.0 HP series wound (24V option available) |
| Geartrain | 3-Stage Planetary |
| Gear Ratio | 180:1 |
| Clutch | Rotating ring gear clutch |
| Brake | Automatic brake in the motor bracket |
| Synthetic Rope | 24m x 10mm (78.7ft x 3/8") |
| Fairlead | MegaPro CNC billet type 3 hard anodised |
| Hardware | 316 stainless steel |
| Drum Dimensions | 63mm x 224mm (2.48" x 8.8") |
| Mounting Bolt Pattern | 254mm x 114.3mm (10.0" x 4.5") |
| Recommended Battery | 650 CCA minimum for winching |
| Winch Dimensions (L x W x H) | 538 x 158 x 187mm (21.2" x 6.2" x 7.4") |
| Packing Dimensions (L x W x H) | 580 x 200 x 220mm (22.8" x 7.9" x 8.7") |
| Winch Weight (Bare) | 19.0kg (41.9 lbs) with synthetic rope attached |
| Total Kit Weight | 26.7kg (58.9 lbs) including control box, cables, bolts & fairlead |
12V DC Performance Specs
| Line Pull lbs (kgs) | Line Speed ft/min (m/min) | Motor Current (Amps) | Rated Line Pull Position lbs (kgs) |
|---|---|---|---|
| 0 | 31.8 (10.6) | 60 | 1 / 10000 (4540) |
| 4000 (1814) | 10.8 (3.8) | 190 | 2 / 8200 (3720) |
| 6000 (2722) | 8.5 (3.2) | 250 | 3 / 6840 (3103) |
| 8000 (3630) | 6.2 (2.6) | - | 4 / 5820 (2640) |
| 10000 (4540) | 4.6 (2.1) | 370 | - |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Extreme Duty Recovery Power
The Carbon Offroad Scout Pro XD10 is a 12V, 4536kg (10000lbs) electric recovery winch built to handle regular, heavy-duty offroad recovery work.
Overview
Engineered for the Outback. Got a bull bar rated to 10K? Stay within spec and retain your warranty with the Carbon XD10. As part of the Scout Pro Extreme Duty Performance Series, it is designed specifically to suit heavier vehicles operating in harsh Australian conditions.
You can also upgrade this winch with the Carbon Offroad Air Freespool Clutch Upgrade, which is specifically designed for seamless integration with Carbon Offroad 12K and Scout Pro winches.
Features
- Extreme Duty Construction: Built to the exacting standards of the Scout Pro Extreme Duty Performance Series for maximum reliability, featuring a matte black powder coat finish and 316 stainless steel hardware.
- Reliable Clutch System: Features a rotating ring gear clutch operated by a stylish chrome freespool clutch handle with an etched Carbon Offroad logo.
- Optimised Winch Drum: The checker-knurled winch drum provides superior grip for the synthetic rope under heavy loads.
- MegaPro Upgrades: Includes the Carbon Offroad MegaPro Premium CNC billet type 3 hard anodised multi-position fairlead for superior rope protection.
- Comprehensive Warranty: Backed by a Lifetime Mechanical Warranty, 5-Year Electrical Warranty, and a 5-Year Water Ingress Protection Warranty.
Contents
1 x Carbon Offroad Scout Pro XD10 10000lb Winch (CW-XD10)
1 x Synthetic Winch Rope (24m x 10mm, black)
1 x Winch Rope Thimble
1 x MegaPro CNC Aluminium Fairlead
1 x Carbon Offroad MegaPro Winch Hook
1 x Wired Remote Control (3.7m lead)
1 x Wireless Remote Control
1 x Isolator Switch
1 x Winch Mounting Bolt Kit (mounting bolts, nuts, washers, fairlead bolts)
| Feature | Specification Metric (Imperial) |
|---|---|
| Part Number | CW-XD10 |
| Rated Line Pull | 4536kg (10000lbs) single-line |
| Motor | 12V DC 6.0 HP series wound (24V option available) |
| Geartrain | 3-Stage Planetary |
| Gear Ratio | 180:1 |
| Clutch | Rotating ring gear clutch |
| Brake | Automatic brake in the motor bracket |
| Synthetic Rope | 24m x 10mm (78.7ft x 3/8") |
| Fairlead | MegaPro CNC billet type 3 hard anodised |
| Hardware | 316 stainless steel |
| Drum Dimensions | 63mm x 224mm (2.48" x 8.8") |
| Mounting Bolt Pattern | 254mm x 114.3mm (10.0" x 4.5") |
| Recommended Battery | 650 CCA minimum for winching |
| Winch Dimensions (L x W x H) | 538 x 158 x 187mm (21.2" x 6.2" x 7.4") |
| Packing Dimensions (L x W x H) | 580 x 200 x 220mm (22.8" x 7.9" x 8.7") |
| Winch Weight (Bare) | 19.0kg (41.9 lbs) with synthetic rope attached |
| Total Kit Weight | 26.7kg (58.9 lbs) including control box, cables, bolts & fairlead |
12V DC Performance Specs
| Line Pull lbs (kgs) | Line Speed ft/min (m/min) | Motor Current (Amps) | Rated Line Pull Position lbs (kgs) |
|---|---|---|---|
| 0 | 31.8 (10.6) | 60 | 1 / 10000 (4540) |
| 4000 (1814) | 10.8 (3.8) | 190 | 2 / 8200 (3720) |
| 6000 (2722) | 8.5 (3.2) | 250 | 3 / 6840 (3103) |
| 8000 (3630) | 6.2 (2.6) | - | 4 / 5820 (2640) |
| 10000 (4540) | 4.6 (2.1) | 370 | - |



















