Original: $443.00
-65%$443.00
$155.05The Story
Compact and Versatile 6000lb Winch
The Carbon Offroad 6000lb Winch is the perfect recovery and utility solution for ATVs, small 4WDs (like the Suzuki Jimny), caravans, trailers, and boats.
Overview
A small, compact winch with an integrated mounting plate makes installation as simple as it gets. Easily mount it to an existing pedestal on a trailer or into a winch location on a small-form-factor bull bar. With both wireless and wired remote controls included for free, it's a highly versatile setup.
It is perfect for small car and equipment trailers, great to mount in the back of a van to help load heavy equipment, and has even been used to load tinnies and open cattle gates on livestock truck trailers. It is a great all-rounder winch to make work easier or to get you out of the bog.
Features
- Extreme Durability: Sealed motor and geartrain (IP68 rated) allow for flawless operation in extreme, wet, and dusty conditions.
- Heavy-Duty Pulling Power: A 12V DC 2.5 HP permanent magnet motor provides heavy-duty torque for a massive 6000 lbs (2725kg) single-line rated pull.
- Smooth Free-Spooling: Features a cam action clutch that disengages gears for near-silent, effortless free-spooling.
- Secure Control: Mechanical and dynamic automatic braking inside the motor bracket offers increased control and reliably prevents rollback.
- Premium Rope Setup: Spooled with 16m of 6.5mm synthetic rope and routed through a sleek aluminium hawse fairlead.
Contents
1 x Carbon Offroad 6000lb Winch (CW-XD6)
1 x Synthetic Rope (16m x 6.5mm diameter)
1 x Aluminium Hawse Fairlead
1 x Handlebar Mini-Rocker Switch
1 x Wireless Remote Control
1 x Integrated Mounting Plate & Bolt Kit
Note: The manual indicates that a circuit breaker is included; unfortunately, this is not the case. We apologize for any confusion.
| Feature | Specification Metric (Imperial) |
|---|---|
| Part Number | CW-XD6 |
| Rated Line Pull | 6000 lbs single-line |
| Motor | 12V DC 2.5 HP permanent magnet (24V available) |
| Geartrain | 3-Stage Planetary |
| Gear Ratio | 147:1 |
| Clutch | Roller disc full load automatic |
| Brake | Automatic brake in the motor bracket |
| IP Rating | IP68 for winch and solenoid (excludes remotes) |
| Synthetic Rope | 16m x 6.5mm (52.5 ft x 1/4") |
| Drum Dimensions | 51mm x 122mm (2.0" x 4.8") |
| Mounting Bolt Pattern | 167mm x 76mm (6.6" x 3.0") |
| Recommended Battery | 650 CCA minimum for winching |
| Winch Dimensions (L x W x H) | 385 x 115 x 119mm (15.2" x 4.5" x 4.7") |
| Packing Dimensions (L x W x H) | 530 x 170 x 230mm (20.9" x 6.7" x 9.1") |
| Winch Weight (Bare) | 8.3kg (18.3 lbs) with synthetic rope attached |
| Total Kit Weight | 11.2kg (24.7 lbs) including control box, cables, bolts & fairlead |
| Warranty | Lifetime Mechanical / 5 Year Electrical |
12V DC Performance Specs
| Line Pull lbs (kgs) | Line Speed ft/min (m/min) | Motor Current (Amps) | Rated Line Pull Position lbs (kgs) |
|---|---|---|---|
| 0 | 13.8 (4.2) | 15 | 1 / 6000 (2725) |
| 2000 (907) | 9.5 (2.9) | 125 | 2 / 5350 (2430) |
| 4000 (1814) | 7.2 (2.2) | 190 | 3 / 4780 (2170) |
| 6000 (2722) | 4.6 (1.4) | 240 | 4 / 4270 (1940) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Compact and Versatile 6000lb Winch
The Carbon Offroad 6000lb Winch is the perfect recovery and utility solution for ATVs, small 4WDs (like the Suzuki Jimny), caravans, trailers, and boats.
Overview
A small, compact winch with an integrated mounting plate makes installation as simple as it gets. Easily mount it to an existing pedestal on a trailer or into a winch location on a small-form-factor bull bar. With both wireless and wired remote controls included for free, it's a highly versatile setup.
It is perfect for small car and equipment trailers, great to mount in the back of a van to help load heavy equipment, and has even been used to load tinnies and open cattle gates on livestock truck trailers. It is a great all-rounder winch to make work easier or to get you out of the bog.
Features
- Extreme Durability: Sealed motor and geartrain (IP68 rated) allow for flawless operation in extreme, wet, and dusty conditions.
- Heavy-Duty Pulling Power: A 12V DC 2.5 HP permanent magnet motor provides heavy-duty torque for a massive 6000 lbs (2725kg) single-line rated pull.
- Smooth Free-Spooling: Features a cam action clutch that disengages gears for near-silent, effortless free-spooling.
- Secure Control: Mechanical and dynamic automatic braking inside the motor bracket offers increased control and reliably prevents rollback.
- Premium Rope Setup: Spooled with 16m of 6.5mm synthetic rope and routed through a sleek aluminium hawse fairlead.
Contents
1 x Carbon Offroad 6000lb Winch (CW-XD6)
1 x Synthetic Rope (16m x 6.5mm diameter)
1 x Aluminium Hawse Fairlead
1 x Handlebar Mini-Rocker Switch
1 x Wireless Remote Control
1 x Integrated Mounting Plate & Bolt Kit
Note: The manual indicates that a circuit breaker is included; unfortunately, this is not the case. We apologize for any confusion.
| Feature | Specification Metric (Imperial) |
|---|---|
| Part Number | CW-XD6 |
| Rated Line Pull | 6000 lbs single-line |
| Motor | 12V DC 2.5 HP permanent magnet (24V available) |
| Geartrain | 3-Stage Planetary |
| Gear Ratio | 147:1 |
| Clutch | Roller disc full load automatic |
| Brake | Automatic brake in the motor bracket |
| IP Rating | IP68 for winch and solenoid (excludes remotes) |
| Synthetic Rope | 16m x 6.5mm (52.5 ft x 1/4") |
| Drum Dimensions | 51mm x 122mm (2.0" x 4.8") |
| Mounting Bolt Pattern | 167mm x 76mm (6.6" x 3.0") |
| Recommended Battery | 650 CCA minimum for winching |
| Winch Dimensions (L x W x H) | 385 x 115 x 119mm (15.2" x 4.5" x 4.7") |
| Packing Dimensions (L x W x H) | 530 x 170 x 230mm (20.9" x 6.7" x 9.1") |
| Winch Weight (Bare) | 8.3kg (18.3 lbs) with synthetic rope attached |
| Total Kit Weight | 11.2kg (24.7 lbs) including control box, cables, bolts & fairlead |
| Warranty | Lifetime Mechanical / 5 Year Electrical |
12V DC Performance Specs
| Line Pull lbs (kgs) | Line Speed ft/min (m/min) | Motor Current (Amps) | Rated Line Pull Position lbs (kgs) |
|---|---|---|---|
| 0 | 13.8 (4.2) | 15 | 1 / 6000 (2725) |
| 2000 (907) | 9.5 (2.9) | 125 | 2 / 5350 (2430) |
| 4000 (1814) | 7.2 (2.2) | 190 | 3 / 4780 (2170) |
| 6000 (2722) | 4.6 (1.4) | 240 | 4 / 4270 (1940) |



















