
Original: $443.00
-65%$443.00
$155.05The Story
Compact and Versatile 6000lb 24V Winch
The Carbon Offroad 6000lb Winch is the perfect recovery and utility solution for ATVs, small 4WDs (like the Suzuki Jimny), caravans, trailers, and boats.
Overview
A small, compact winch with an integrated mounting plate makes installation as simple as it gets. Easily mount it to an existing pedestal on a trailer or into a winch location on a small-form-factor bull bar. With both wireless and wired remote controls included for free, it's a highly versatile setup.
It is perfect for small car and equipment trailers, great to mount in the back of a van to help load heavy equipment, and has even been used to load tinnies and open cattle gates on livestock truck trailers. It is a great all-rounder winch to make work easier or to get you out of the bog.
Features
- Extreme Durability: Sealed motor and geartrain (IP68 rated) allow for flawless operation in extreme, wet, and dusty conditions.
- Heavy-Duty Pulling Power: A powerful 24V DC 2.5 HP permanent magnet motor provides heavy-duty torque for a massive 6000 lbs (2725kg) single-line rated pull.
- Smooth Free-Spooling: Features a cam action clutch that disengages gears for near-silent, effortless free-spooling.
- Secure Control: Mechanical and dynamic automatic braking inside the motor bracket offers increased control and reliably prevents rollback.
- Premium Rope Setup: Spooled with 16m of 6.5mm synthetic rope and routed through a sleek aluminium hawse fairlead.
Contents
1 x Carbon Offroad 6000lb Winch 24V (CW-XD6-24V)
1 x Synthetic Rope (16m x 6.5mm diameter)
1 x Aluminium Hawse Fairlead
1 x Handlebar Mini-Rocker Switch
1 x Wireless Remote Control
1 x Integrated Mounting Plate & Bolt Kit
| Feature | Specification Metric (Imperial) |
|---|---|
| Part Number | CW-XD6-24V (24V Version) |
| Rated Line Pull | (2725 kg) 6000 lbs single-line |
| Motor | 24V DC 2.5 HP permanent magnet |
| Geartrain | 3-Stage Planetary |
| Gear Ratio | 147:1 |
| Clutch | Roller disc full load automatic |
| Brake | Automatic brake in the motor bracket |
| IP Rating | IP68 for winch and solenoid (excludes remotes) |
| Synthetic Rope | 16m x 6.5mm (52.5 ft x 1/4") |
| Drum Dimensions | 51mm x 122mm (2.0" x 4.8") |
| Mounting Bolt Pattern | 167mm x 76mm (6.6" x 3.0") |
| Recommended Battery | 650 CCA minimum for winching |
| Winch Dimensions (L x W x H) | 385 x 115 x 119mm (15.2" x 4.5" x 4.7") |
| Packing Dimensions (L x W x H) | 530 x 170 x 230mm (20.9" x 6.7" x 9.1") |
| Winch Weight (Bare) | 8.3kg (18.3 lbs) with synthetic rope attached |
| Total Kit Weight | 11.2kg (24.7 lbs) including control box, cables, bolts & fairlead |
| Warranty | Lifetime Mechanical / 5 Year Electrical |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Compact and Versatile 6000lb 24V Winch
The Carbon Offroad 6000lb Winch is the perfect recovery and utility solution for ATVs, small 4WDs (like the Suzuki Jimny), caravans, trailers, and boats.
Overview
A small, compact winch with an integrated mounting plate makes installation as simple as it gets. Easily mount it to an existing pedestal on a trailer or into a winch location on a small-form-factor bull bar. With both wireless and wired remote controls included for free, it's a highly versatile setup.
It is perfect for small car and equipment trailers, great to mount in the back of a van to help load heavy equipment, and has even been used to load tinnies and open cattle gates on livestock truck trailers. It is a great all-rounder winch to make work easier or to get you out of the bog.
Features
- Extreme Durability: Sealed motor and geartrain (IP68 rated) allow for flawless operation in extreme, wet, and dusty conditions.
- Heavy-Duty Pulling Power: A powerful 24V DC 2.5 HP permanent magnet motor provides heavy-duty torque for a massive 6000 lbs (2725kg) single-line rated pull.
- Smooth Free-Spooling: Features a cam action clutch that disengages gears for near-silent, effortless free-spooling.
- Secure Control: Mechanical and dynamic automatic braking inside the motor bracket offers increased control and reliably prevents rollback.
- Premium Rope Setup: Spooled with 16m of 6.5mm synthetic rope and routed through a sleek aluminium hawse fairlead.
Contents
1 x Carbon Offroad 6000lb Winch 24V (CW-XD6-24V)
1 x Synthetic Rope (16m x 6.5mm diameter)
1 x Aluminium Hawse Fairlead
1 x Handlebar Mini-Rocker Switch
1 x Wireless Remote Control
1 x Integrated Mounting Plate & Bolt Kit
| Feature | Specification Metric (Imperial) |
|---|---|
| Part Number | CW-XD6-24V (24V Version) |
| Rated Line Pull | (2725 kg) 6000 lbs single-line |
| Motor | 24V DC 2.5 HP permanent magnet |
| Geartrain | 3-Stage Planetary |
| Gear Ratio | 147:1 |
| Clutch | Roller disc full load automatic |
| Brake | Automatic brake in the motor bracket |
| IP Rating | IP68 for winch and solenoid (excludes remotes) |
| Synthetic Rope | 16m x 6.5mm (52.5 ft x 1/4") |
| Drum Dimensions | 51mm x 122mm (2.0" x 4.8") |
| Mounting Bolt Pattern | 167mm x 76mm (6.6" x 3.0") |
| Recommended Battery | 650 CCA minimum for winching |
| Winch Dimensions (L x W x H) | 385 x 115 x 119mm (15.2" x 4.5" x 4.7") |
| Packing Dimensions (L x W x H) | 530 x 170 x 230mm (20.9" x 6.7" x 9.1") |
| Winch Weight (Bare) | 8.3kg (18.3 lbs) with synthetic rope attached |
| Total Kit Weight | 11.2kg (24.7 lbs) including control box, cables, bolts & fairlead |
| Warranty | Lifetime Mechanical / 5 Year Electrical |


















